niedziela, 2 października 2016

#37 - ŁĘKNICA-POLSKA-... MIŁOŚCI SZALONEGO KSIĘCIA PUCKLERA...

cpt.Roman Miciński    

       ..ZABIORĘ WAS ® 



© Roman Micinski

________________...Powieksz zdiecia, przez klikniecia...__________________

Czy macie ciagle oczy zamkniete?..to dobrze… jeszcze nie otwierajcie..jeszcze chwile…No dobrze, juz mozna otworzyc – teraz…Ladnie –prawda?? ;o))


           











           Nie, nie jestesmy w posiadlosci angielskiego arystokraty,ale na polsko – niemieckiej granicy w Muzakowie(Muscau)/Leknicy.Tak, to tutaj, na Luzycach, w poblizu Luku Muzakowskiego-geologicznej anomali wypchnietej lodowcem moreny czolowej z epoki glacjalu Odry (jakies 300-230 tys. lat temu), w szerokiej w tym miejcu dolinie Nysy Luzyckiej i..sztucznie utworzonej Nysy Hermana- kosztem WIELKIEJ MILOSCI do…szalenstw, oraz  2-ch rodzinnych fortun, zostaly zrealizowane ..milosci i  szalone plany ekscentrycznego Ksiecia Hermana von Pucklera.
Książę Hermann von Pückler-Muskau (1785-1871)

Ale powrocmy do poczatkow tej histori.
        Milosc jak ogolnie wiadomo juz grubo przed Newtonem ,a w zasadzie od poczatkow dziejow ludzkosci, jest jedna z najwiekszych I nieokielzanych sil wystepujacych w Przyrodzie.Bez wzgledu na rodzaj tej milosci- jesli mamy z nia do czynienia – prawidlowa diagnoza, nawet bez fachowych porad wyznawcow Esculapa(rzymianie) , czy Asklepiosa(grecy) - moze byc  postawiona samodzielnie…I dla ulatwienia -nie mowimy tutaj o wezach…Esculapa (a szczegolnie o wezach.. w kieszeni..ups!).
        Milosc,jak choroba..wiadomo,objawia sie podwyzszonym pulsem,rumiencami, zawezeniem  wszystkich spraw tego swiata, do obiektu milosci i ograniczonymi zdolnosciami..do trzezwego myslenia o czymkolwiek innym, jak tylko o obiekcie ..milosci. Pisze obiekcie, gdyz wydawaloby sie oczywista milosc do osobnika plci przeciwnej - na szczescie ..i nieszczescie- nie jest jedynym wystepujacym  w przyrodzie rodzajem milosci…biorac pod uwage szeroki zakres obiektow milosci ( np. do.. pieniadza, do wolnosci, do siebie, lub osobnika tej samej plci,do masochizmu,piercingu i tatuazu,jazdy na rowerze, skuterze, w tym wodnym;o)).. czy np.  do POLITYKI,  w tym np. MILOSC DO mieszania w polityce…w przypadku niektorych ptakow wodnych swoimi krzywymi nozkami ups! ;o) 

        Taak! odroznienie weza, od milosci - jest stosunkowo proste,choc jak to znamy z kart Biblii, weze tez tam w tle sie.. przewijaja ups! ... i dodatkowo mieszaja z owocem jabloni ..ale nie o tym miala byc ta HISTORIA ;o))











          Owocem milosci 30 letniego arystokraty do…14 letniej (takie to byly czasy!),wydanej mu za maz,  matki Hermana, byl zawsze krnabrny i niezalezny,ponad wszystko lubujacy wolnosc, maly Hermann, z ktorym rodzice ,nawet przy pomocy nauczycielek i wychowawcow…nie dawali sobie rady.Trafil wiec do ekskluzywnego(dla arystokraktow) zakladu wychowawczego, zaraz po tym jak w wieku ..5 lat sfingowal swoje samobojstwo, rzucajac ubrana we wlasne ubrania, kukle  z wiezy zamku..gdzie chwilowo odbywal kare za..inne wybryki.Taka w nim byla Milosc..do wolnosci i Niezaleznosci..
           Instytucja wychowawcza, w ramach terapi narzucila mu obowiazek..uprawy malego ogrodka-wywolujac w nim nieswiadomie, dozgonna i prawdziwa milosc ..do arranzacji ogrodowych, a bardziej precyzyjnie –parkow w stylu angielskim...
           Szalone mlodziencze lata, niedokonczone 3 letnie studia prawnicze w Lipsku- obiecujaca, ale naznaczona pojedynkami i karcianymi dlugami kariera wojskowa 
Fryderyk  August

              w strazy przybocznej(Garde-du-Corps) Fryderyka Augusta – doszedl do stanowiska kapitana Kawalerii- uksztaltowaly ekscentrycznego,zakochanego w plci pieknej, ale tez niezaleznosci i swobodzie..ogrodnika, jakim praktycznie sie stal po wczesnej smierci Ojca w 1811roku. 
               Wtedy to, stal sie spadkobierca siedziby Rodu,kwitnacego majatku w Muscau/Muzakow (rodzina byla w jego posiadaniu od 1784)  i wreszcie mogl oddac sie temu co kochal najbardziej…urzeczywistnianiu fantazji! 
            Odziedziczona fortuna,idaca za nim slawa ekscentryka, odbyte juz zagraniczne podroze i ..niezbyt dobra o nim opinia na salonach Berlina ,ale tez dworach wielkich tego swiata - sprzyjaly wycofaniu sie do swojego sredniowiecznego zamku w majatku.



    











        Niestety, MILOSC DO FANTAZJI-raz jeszcze zaprowadzila go w szeregi Walczacych Armi (przeciez to byl czas  zawieruchy wojen napoleonskich!) -robiac z niego bohatera w trakcie  obrony Cassel w 1813 roku,pod generalem Geismarem.Zaakceptowal , walke na smierc i zycie z francuskim kapitanem huzarow(colonelem),pomiedzy liniami stojacych Armi, walki odbytej w ciszy, przerywanej tylko okrzykami dopingu zolnierzy obu Armi. Wygladalo, jakby powodzenie calej kampani zalezalo od tej potyczki, ktora po dramatycznych zwrotach fortuny, ostatecznie wygral ksiaze Pukler ! 

          Nastepne 4 lata nie byly zmarnowane-studiowal w tym czasie arranzacje angielskich ogrodow..w Londynie,podbijal salony Europy i zostal Ksieciem... W 1817- MILOSC DO PLCI PIEKNEJ, zawiodla go na slubny kobierzec ze starsza o dziewięć lat rozwódką Lucie Anną Wilhelminą von Pappenheim … ,zas z MILOSCI DO RYZYKA ,wzbudzajac wielka sensacje w towazystwie ,odbyl lot balonem wypelnionym gazem ,(1-szy w histori lot balonow na gorace powietrze braci Montgolfier odbyl sie 21 Listopada, 1783,natomiast tylko 10 dni pozniej - latal tez pilotowany balon gazowy!), co nie bylo zbyt popularnym na swiecie hobby.Polecial wraz z Johanem Reichardem,choc inne zrodla podaja ze mogla byc to pierwsza niemiecka kobieta-pilotka balonow..Wilhelmina Reichard, ktora (matka dzieciom!) swoj pierwszy lot odbyla w 1810 roku..
         Lucie była wciąż piękną kobietą,nie bez znaczenia dla Ksiecia byla tez jej sliczna corka z pierwszego małżeństwa i 19-letnia wychowanica Helmina. Małżeństwo oficjalnie trwało dziewięć lat. Pani Pückler dawała mężowi ,aż za dużo swobody. Wspólnie tworzyli rodzaj wolnego związku, Hermann ochoczo zwierzał się, a nawet radził żony, w swoich sprawach miłosnych… 

"Piękna kobieta to klejnot, dobra kobieta to skarb" – zaznaczał wielokrotnie w swoich licznych korespondencjach z podrozy do Londynu ,Europy ,a pozniej Krajow Orientu.
       
          Lucie tolerowala ekscesy męża, jak i jego kolejne fascynacje.Wspolnie projektowali zalozenia ogrodowe Muscau,w przypadku jego pobytu w dlugich podrozach-Lucie nadzorowala i korygowala wszelkie prace.
















         Wkrotce okazalo sie, ze prace szeroko zalozone,(w koncu bylo do zagospodarowania ponad 800 hektarow!)- mimo ze zrealizowane tylko w niewielkiej czesci w stosunku do planow i rysunkow Ksiecia-patrz szkice- wyczerpaly szybko fundusze obu majatkow rodziny Pucklera i osobisty majatek Lucie - wtedy to, państwo Pückler postanowili się... rozwieść. W ten sposób książę mógł ożenić się z kolejną bogatą kobietą i za jej pieniądze dalej prowadzić prace.ermanahermana

 
                 W latach 1834-40 podróżował po krajach Orientu.Ta najpiekniejsza,  nazywala sie Mahbuubba Bilillee. MILOSC ,ktora skradla serce Puklera, byla niewolnica , kupiona przez Ksiecia, w wersji a’la saute (sic!), na targu niewolnikow w Kairze-Egipt. Wedle przekazow, byla legendarnej pieknosci, wysoce urodzona w rodzinie lokalnych wladcow w Etiopi, w wyniku cywilnej wojny , po utracie Ojca i 6 braci, trafila w rece handlarzy niewolnikow.Z Adis Abeby, przez Chartum, znalazla sie na rynku niewolnikow stolicy Egiptu,gdzie zakochany od pierwszego wejrzenia Ksiaze Pukler, nabyl ja, do swojej kairskiej rezydencji.
                Nadal Jej imie MAHBUUBBAA,  محبوبا, co w arabskim oznacza “Moja Milosc” i od poczatku traktowal ta 17 letnia dziewczyne jak zone, urzeczony jej naturalnym pieknem i charakterem – niespotykanym optymizmem, serdecznoscia , emanujacej nieskazitelna dobrocia. Gdy książę zachorowal na cholerę, Mahbuba pielęgnowała go z wielkim poświęceniem.Kiedy po 3 letnim pobycie w Oriencie, wrocili razem ,w Europie ciemnoskóra piękność zrobiła niespodziewaną karierę wsrod elity wyzszych sfer.Towazyszyla Ksieciu wszedzie,zabieral ja na dwory,bale i rauty ,zabral tez do swoich posiadłości. Metoda zaczerpnieta z Aviacji (ups!-zanim aviacja powstala ;o)),  umiescil byla zone Lucie na jednym ,a Mahbube na drugim - SKRZYDLE…( ZAMKU ;o)).
               Lucie,pomimo swojej tolerancji do wybrykow Ksiecia, przeżyła jednak szok (chyba kulturowy;o)) i w końcu wyjechała do Berlina. Hermann ruszył na nią, co rusz piszac milosne listy do Mahbuby i przesylajac drogie prezenty.Ostatni list ,wraz przepieknym srebrnym naszyjnikiem z wygrawerowanym Jej imieniem z 27 pazdziernika 1840 roku nie zastal Mahbuby zywej - nie wytrzymujac chlodnego,polnocnego klimatu - zmarla bowiem na zapalenie pluc. Jedna z niepisanych legent i tajemnic zespolu parkowo – palacowego Muscau jest..miejsce, gdzie zrozpaczony Ksiaze Hermann Puckler pochowal serce Mahbuubby.Jest to dowod na to jak Pukler kochal  Mahbubbe i ...Muscau...



















              Inna prawdziwa miloscia Ksiecia bylo…milosc do piora Listy z podrozy do Londynu, ukazujace fascynacje sztuka takiej arranzacji przestrzeni Przyrody, aby jej piekno zostalo na zawsze w tej przestrzeni zaklete... Hermanna von Pückler-Muskau od dziecinstwa  fascynowały angielskie ogrody, parki poprzecinane rozłożystymi łąkami, wśród których stały zamki i pałace. Stad Listy i wydane w 1834 roku “Szkice o ogrodnictwie krajobrazowym”- pelne sa projektow, planow przeksztalcania Muscau, gdzie chciał mieć średniowieczną warownię,plan ktory nigdy nie udalo mu sie zrealizowac.
  
           Jego relacje z dalekich podróży okazały się niezwykłym dokumentem tamtej epoki , opisujacych zarowno piekno i egzotyke odwiedzanych krain, jak historycznym dokumentem sposobow i metod podrozowania.
     
“Kto tak wiele jak ja rozkoszy w wolnosci znajduje i zycie swe z wlasnej woli spacerkiem po swiecie uczynil - ten niebiosom dziekuje ,kiedy go w domu nie potrzebuja..” pisal w wydanej w 1835 roku ksiazce ”Semilasso w Afryce “

Arystokrata odwiedzal rejony raczej niedostępne dla przeciętnych wędrowców, stad książki Pücklera cieszyły się wielkim powodzeniem, przynoszac mu nie zawsze oczekiwana slawe.


















       









             Za początek historii parku Muzakowskiego uznawana jest data 1 maja 1815 roku, kiedy to  książę von Pückler-Muskau powiadomil mieszkańcow miasteczka Muskau o zamiarze przekształcenia siedziby i jej otoczenia ,w park krajobrazowy zgodnie z jego MILOSCIA DO SZTUKI OGRODOWEJ. Dla koncepcji całości zasadnicze znaczenie miały miejscowe uwarunkowania, a zwłaszcza istnienie XVII-wiecznej rezydencji Rodu, powstałej w miejscu wcześniejszego dworu obronnego. Główne budynki zespołu: pałac, teatr i budynek urzędu,i pijalnia wod leczniczych- położone w zachodniej części doliny Nysy, otaczały od północy i wschodu regularne ogrody.
                                 

        Naturalne zadrzewienia na łąkach nadrzecznych i ich malownicze ukształtowanie otaczającego terenu tworzyły wyjątkową scenerię.Idee Ksiecia, z taka determinacja zaplanowane i wprowadzone ,glownie pod nadzorem Lucie, w zycie- opieraly sie na mysli...

          ...aby wnetrza palacowe niemal niezauwazalnie laczyly sie z zewnetrzna Przyroda, oraz ,aby im dalej od glownego zamku otoczonego ogrodami i parkiem w stylu francuskim,prawie niepostrzezenie przechodzily w ogrody stylu angielskiego i niezauwazalnie dla nieprzygotowanego obserwatora - w obszary niemal nietkniete ludzka reka .


         Gdy patrzymy na te bezkresne łąki, majestatyczne drzewa, wodne oczka i meandrujące strugi i wodospady Nysy Hermanna, trudno uwierzyć, że nie są one dziełem natury. A nie są, bo Park Mużakowski jest parkiem, ktory wymagal poteznych prac ziemnych ,budowy stawow, jeziorek i ..odnogi rzeki, zasadzenia kazdego z tysiecy drzew wyselekcjonowanych gatunkow, w jedynym konkretnie wybranym miejscu.

                    Wszystkie osie widokowe na centralne zalozenia architektoniczne-”Stary Zamek” ,”Palac” i “Dom kawalerow”- byly scisle przemyslane i zaplanowane, czyli skomponowane tak, by sprawiać wrażenie naturalnego. Park jest przy tym dziełem imponującym-gdyz Jego założenie wymagało ukształtowania terenu o powierzchni przekraczającej 7 km2 ! 
             Szeroko zakrojony program inwestycyjny (na jego życzenie posadzono 800 tysięcy drzew i 42 tysiące krzewów i wybudowano kilka mostkow i dwa mosty przez NYSE) - doprowadził ostatecznie do krachu finansowego i sprzedaży dóbr w 1845 roku. W momencie sprzedaży park osiągnął co prawda planowaną wielkość, ale znaczne tereny, zwłaszcza po stronie wschodniej, nie zostały nigdy zagospodarowane. Stały się one w 1846 roku własnością księcia Fryderyka Niderlandzkiego (Willem Frederik Karel von Oranie. Kolejnym właścicielem dóbr Muskau był od 1883 roku hrabia Traugott Heinrich von Arnim (1839-1919), dyplomata i wieloletni osobisty sekretarz Bismarcka.Wszyscy oni kontynuowali na szczescie prace zaprojektowane przez Ksiecia Pucklera.

Przez tysiąc lat Polskę i Niemcy dzieliło wiele ... Park Mużakowski (okolo 300 hektarow po stronie Niemieckiej-wraz z Palacem,Oranzeria,Starym Zamkiem , Domem Kawalerow, oraz okolo 500 hektarow parku angielskiego po stronie Polskiej – łączy oba Narody. Przecięte graniczną Nysą Łużycką, XIX-wieczne ogrody, są wspaniałym założeniem przestrzennym, którego utrzymanie wymaga stałej transgranicznej współpracy. 
            UNESCO wpisując w 2004 roku Muskauer Park na listę Światowego Dziedzictwa, doceniło nie tylko bezcenną wartość zabytku, ale również realizowany z powodzeniem od blisko ćwierćwiecza , polsko-niemiecki projekt rewitalizacji.

  “Arystokraci znajdowali mnie zbyt liberalnym,liberalowie- arystokratycznym,poboznisie bezboznym,niewierzacy- religijnym obludnikiem,biurokracja opisywala jako polrewolucjoniste,wolne duchy- ze wladzy schlebiam-krotko mowiac ,zdalo sie ze nikomu dogodzic nie zdolalbym… Tak Ksiaze Puckler pisal o sobie w ksiazce “ z krolestwa Mehmeda   Alego” z 1844 roku.  .                                                                                                             
       Pomimo mojego rodzinnego tygodniowego pobytu w Leknicy,kilkukrotnych wizyt w Palacu ,  dlugich kilometrow rodzinnych wypraw rowerowych po parku i jego obrzezach(polecam swiezo otwarta sciezke geoparku po kopalni Babina w Leknicy i wizyte w Skansenie Luzyckim w Buczynach-pozdrawiam wlascicieli ! ;o))  - nie udalo mi sie sprawdzic wszystkich osi widokowych Parku i odkryc wszystkich Jego tajemnic…
      Przede wszytkim nie znalazlem serca MAHBUUBBY..tak skrzetnie ukrytego w Parku przez Ksiecia Hermanna  von PUCKLERA, natomiast Jego Wlasne , wlozone w stworzenie Parku Muzakowskiego, na szczescie jest widoczne na kazdym kroku i bije do dzisiaj… GORACYM tetnem PRZYRODY

“Uczynilem sobie w zyciu sporo materialnej szkody,ale drugim i przyszlym wiele pozytku przynioslem,nie majac przy tym innego interesu  jak tylko ze sztuki i estetyki plynacego.Dwa majatki na to poswiecilem i mysle ze teraz, w 76 roku zycia, na prawo do spokoju zasluzylem..” Dziennik Ksiecia Von PUCKLERA - Marzec 1861…


Książę Hermann von Pückler-Muskau (1785-1871) pochowany jest, wraz z zona Lucie w...piramidzie Tumulus (Seepyramide) w Parku innej siedziby Rodu Pucklerow w Branitz – dokad przeniosl sie po sprzedazy Muscau w 1845 roku i gdzie…do konca zycia tworzyl mniejszy,ale nie mniej fascynujacy Park Krajobrazowy...


© cpt.Roman Micinski

W oparciu o wydawnictwa:
1.  Harpers&Brothers-New York-Herman,Prince von Puckler-
      “Tutti Frutti-The tour of  German Prince”-1834.
2.KOBIDZ –Reanata Stachanczyk-“Park Muzakowski-Leknica-Przewodnik” 2009

Zdiecia: autora, Grafiki i ryciny- Onet.pl
          
© Roman Micinski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz